‎محمد معتمدی جاودانه های مجید وفادار را می خواندبه گزارش خبرنگار حوزه موسیقی ایرنا، رموزی در آثار قدیمی ها نهفته است که مخاطب را به سوی خود جذب می کند که بر همین مبنا کنسرت «بگو کجایی»، هشت قطعه از جاودانه های استاد موسیقی؛ مجید وفادار را به روی صحنه خواهد برد.
در این برنامه، قطعات «به سوی تو»، «سفری در شب»، «غرور شکسته»، «گلباران»، «گل اندام»، «چون تو را دیدم»، «جلوه هستی» و «محفل مستی» توسط معتمدی و با همراهی ارکستر نیایش که در این اجرا میزبان نوازندگان مهمان ارکستر چکاوک است به صحنه خواهد رفت.
محمد معتمدی در نشست خبری کنسرت «بگو کجایی» که ظهر امروز یکشنبه با حضور عوامل آن در حوزه هنری برگزار شد، گفت: آثاری که به صحنه می بریم به جز قطعه «به سوی تو»، کمتر شنیده شده و توسط کسی هم بازآفرینی نشده است.
وی اظهار داشت: هدف ما از این کنسرت، مرور آثاری است که دچار انقطاع فرهنگی شده و خسارتهای آن را نیز در حال حاضر هم در زمینه موسیقی پاپ و هم موسیقی سنتی شاهدیم و ما این کار را در راستای ذائقه شنیداری مردم اجرا می کنیم.
به گفته معتمدی، کنسرت «بگو کجایی»، شهریورماه در دو بخش و هر بخش ٤ قطعه اجرا می شود.
این خواننده موسیقی اصیل ایرانی همچنین از رونمایی آلبوم جدیدش، رونمایی از تکنوازی های استاد مجید وفادار و رونمایی از کتاب زندگی نامه و آثار مجید وفادار به عنوان برخی برنامه های جنبی این کنسرت موسیقی یاد کرد که قرار است بعدازظهر روز نهم شهریورماه در برج میلاد برگزار شود.
معتمدی با بیان اینکه اکثر آثاری که در موسیقی ایرانی جاودانه شده اند، ترانه بودند و همچون گلها از غزل استفاده نکردند، گفت: اینکه موسیقی اصیل ایرانی با چالش مواجه بوده مربوط به بحث شعر است، قالب درست برای موسیقی ترانه است در حالیکه غزل خود، فرم کامل هنری و ادبی است.
وی در توضیح استفاده از ترانه و غزل برای موسیقی به نمونه ای اشاره کرد و اظهار داشت: ترانه همچون لباسی است که بر قامت موسیقی، دوخته شده اما غزل همچون قبایی است که بر پیکره موسیقی انداخته می شود.
این هنرمند عرصه موسیقی ادامه داد: اگر قرار است در موسیقی از غزل استفاده شود، باید بدانیم گوش مردم، پر شده است و به دنبال ترکیب های جدید که در زندگی شان مشهودتر باشد، هستند.
معتمدی اضافه کرد: بنابراین من سعی کرده ام در آثار جدید خود از سروده های شاعران معاصر استفاده کنم اما از غزل های شاعران بزرگ همچون مولانا نیز در کنسرت های خاص با مخاطب خاص تر استفاده می کنم.
وی همچنین گفت: وزارت ارشاد اینک سخت گیری 10 سال پیش را ندارد و آسانتر به اشعار مجوز می دهد.
معتمدی در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی براینکه چه انتظاری از صدا و سیما در باب حمایت از هنرمندان دارد، اینچنین گفت: اگر رسانه ملی از هنرمندان حمایت کند، از موسیقی هم حمایت کرده است، من اعتراضی ندارم اما حمایتی هم از رسانه ملی ندیده ام و این برایم همواره علامت سوال است.
این خواننده با اشاره به اینکه تحصیلکرده دانشکده صدا و سیما است، اظهار داشت: ما نمی توانیم چندان روی حمایت رسانه ملی از موسیقی و هنرمندان این عرصه حساب باز کنیم، می توانیم کمک بگیریم اما نمی توان انتظار حرکت بنیادین از آنان داشت.
وی تصریح کرد: صدا و سیما هیچگاه در عرصه موسیقی، جریان ساز نبوده در حالیکه باید منشاء شنیداری باشد و ذائقه موسیقیایی را در مردم ایجاد کند چراکه رسانه ملی، متولی آموزش جامعه است و باید تعیین کند مردم چه گوش کنند.
رهبر ارکستر چکاوک نیز در ادامه نشست گفت: معتمدی به گواه بسیاری از استادان موسیقی کشور، از خواننده های توانمند ایرانی است و کمتر خواننده ای دیده ام که به کار خود حساس باشد.
رضا شایسته افزود: بازسازی آثار قدیمی کار دشواری است و باید بسیار تلاش شود تا اجرا زیبا از آب درآید.
وی با بیان اینکه زمانی موسیقی کشور ما پیشرفت می کند که ارکسترهای بسیاری داشته باشیم تا رقابت ایجاد شود، گفت: چرا باید در عرصه هنر، سنگ اندازی شود و چرا نباید از یک ارکستر ٤٠ نفره که هر کدام برای تهیه معاش زندگی خود تلاش می کنند، حمایت شود که البته این حمایت ها شامل روندهای اداری، صدور مجوز، سالن اجرا و در اختیار دادن سالنهای تمرین است.
سرپرست این ارکستر نیز در مورد بازسازی آثار قدیمی حوزه موسیقی گفت: حافظه جمعی، روایت پرور است نه شخصیت پرور و بسیاری اوقات، اقبال عمومی با اصل روایت همراه می شود.
علیرضا امینی ادامه داد: بازسازی اجراهای دیگر در دو دهه اخیر نشان می دهد که نتیجه کار، گاهی بهتر از اجرای اصلی شده است زیرا در بازسازی آثار، راوی اهمیت بسیاری دارد و ما اینجا نقش روایتگری محمد معتمدی خواننده موسیقی سنتی را داریم که امیدواریم بخش عمده ای از مردم حس کنند، بازسازی آن آثار خوب بوده است.
ایمان دلفانی تهیه کننده اثر نیز گفت: هدف ما از کنسرت «بگو کجایی» این است که فضایی به وجود آوریم تا از دوباره سازی آثار فاخر حمایت کنیم.
فراهنگ**9012**1055
خبرنگار: زهرا امیری**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید