کمک به جشنواره موسیقی جوان اقدامی ملی استحسین علیزاده روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه موسیقی ایرنا افزود: آثار انتخاب شده برای گروه سنی الف در یازدهمین جشنواره موسیقی جوان بسیار دشوار بود و برخی شرکت کننده ها در سنین بسیار پایین به خوبی از عهده اجرای آن برآمدند.
وی ادامه داد: دو شرکت کننده 10 و 12 ساله از چهره های بسیار شاخص در گروه سنی خود و پدیده یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان بودند.
علیزاده با تاکید بر اینکه موسیقی می تواند به تعالی انسان کمک کند، گفت: کودکی که روی صحنه اثری را اجرا می کند، همچون فرشته ای است که موسیقی را به حدی با پاکی خود ترکیب می کند که حتی گاهی گوش کردن موسیقی اساتید حرفه ای تا این حد روی انسان تاثیر ندارد.
این استاد تار اظهار داشت: باید امکانات متعددی برای سنین مختلف داشته باشیم تا آنگونه که می خواهیم جامعه در آینده شکل گیرد، کودکان تربیت شده و به انحراف کشیده نشوند.
علیزاده با اشاره به نکته ای مهم ادامه داد: وقتی کودکان ایرانی بزرگ شده و بخواهند به چهره های جهانی تبدیل شوند، نباید اینگونه تربیت شده باشند که تصور کنند برای جهانی شدن باید اصالت خود را فراموش کنند و شبیه دیگران در جهان شوند.
سازنده موسیقی متن فیلم سینمایی «قلمرو بهشت» ساخته رایدلی اسکات تاکید کرد: اگر هویت ایرانی را از سن پایین به کودکان بیاموزیم، با هویت خود در دنیا، جهانی می شوند که البته اکنون نیز بسیار خوب در این زمینه کودکان در حال آموزش هستند.
به گفته علیزاده، اطلاق واژه ملی بر جشنواره موسیقی جوان، تاثیرگذار است، هر کسی که به این جشنواره کمک کند یا این جشنواره را جدی بگیرد در واقع حرکتی ملی انجام داده است.
سازنده موسیقی سریال تلویزیونی «در چشم باد» با بیان اینکه باید این جشنواره حرکتی ملی تلقی شود نه صرفا دولتی، توضیح داد: درست است که دولت در این زمینه گام مثبتی برداشته و بودجه و امکانات را فراهم کرده اما باز هم توصیه می کنم بخش خصوصی به این حرکت ملی کمک کنند.
وی این جشنواره موسیقی جوان را افتخار هنر ایران عنوان کرد و گفت: این جشنواره نه تنها در ایران بلکه در عرصه بین المللی می تواند به معرفی فرهنگ ایرانی کمک کند.
علیزاده در ارزیابی یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان نیز گفت: انتظار ما قبل از جشنواره بسیار بالا بود، این نشان می دهد که کار صحنه ای دشوار است و کسانی که اثر خود را به صورت ضبط شده و تصویری به جشنواره ارسال کردند، یا اجرا را تکرار یا سر فرصت اجرا کرده بودند.
وی ادامه داد: انتظار سطح بالاتری از شرکت کننده ها داشتیم. هنگامی که آنها به صحنه می آیند، اضطراب ناشی از آن می تواند 50 درصد روی اجرایشان تاثیر بگذارد، البته به این نوجوانان و جوانان حق می دهم.
نامزد جایزه «گرمی» گفت: با این حال باز چهره هایی شگفت انگیز نیز حضور داشتند، چشمگیرترین آنها در گروه سنی «ب» بودند و در گروه «الف» نیز یکی دو پدیده داشتیم.
علیزاده با تاکید بر اینکه استمرار برگزاری جشنواره دستاوردهای خوبی به دنبال دارد، افزود: یکی از نکات بسیار مبارک جشنواره ملی موسیقی جوان این است بسیاری از هنرجویانی که امتیاز کسب می کنند، فقط از تهران نیستند بلکه از شهرستان ها حضور دارند.
وی گفت: این باعث امیدواری است که در شهرستان های مختلف هم به طور نسبی، معلم های خوبی در عرصه موسیقی حضور دارند که با رعایت اصول به هنرجویان خود آموزش می دهند.
علیزاده تصریح کرد: هم در تهران و هم در شهرستان ها، آموزش موسیقی کمی از اصول دور است اما به طور کلی سطح شرکت کنندگان جشنواره ملی موسیقی جوان نشان داد که معلمان بسیاری همچنان روی اصول موسیقی کار می کنند.
آهنگسار فیلم سینمایی «دلشدگان» به کارگردانی مرحوم علی حاتمی افزود: در اجرای تار تنها یکی دو نفر از تهران حضور داشتند و باقی شرکت کنندگان از استان های مختلف بودند.
یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه بخش اصلی شامل موسیقی دستگاهی، موسیقی نواحی و موسیقی کلاسیک از هشتم شهریور آغاز شده و تا 26 همین ماه ادامه دارد، جشنواره ای که تیم نخبه و کار کشته 80 نفره از اساتید حوزه موسیقی هدایت و داوری آن را در دست گرفته است.
در این مسابقه موسیقایی، تک نوازی سازهای مختلف و آواز به صورت تک خوانی در سه رده سنی اصلی الف (15 تا سال18)، ب( 19تا 23 سال) و ج (24 تا 29 سال) اجرا می شود و در مجموع 500 اثر از 9 صبح تا 9 شب روی صحنه خواهد رفت.
فراهنگ ** 9012 ** خبرنگار: زهرا امیری * انتشار:امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید