نوای موسیقی بوشهر این بار با گروه «هیرون» در تهرانبه گزارش گروه فرهنگی ایرنا از مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی، «هیرون» که با هدف ترویج و اشاعه فرهنگ غنی موسیقی بوشهر در تهران به اجرای برنامه خواهد پرداخت، قصد دارد در این برنامه بخش‌هایی از آئین‌های بومی این خطه از کشور از جمله خیام خوانی، جنگ نامه خوانی، حنابندان، عروسی، کار روی دریا، عاشقانه های جنوبی، شروه خوانی، بیت خوانی و… را روی صحنه ببرد.
گروه موسیقی «هیرون» فعالیت خود را از سال 1384 به سرپرستی نوذر سعادت‌پور آغاز کرده و در این سال‌ها به صورت حرفه‌ای به فعالیت خود ادامه داده و توانسته در فستیوال های مختلف و مهمی در سراسر دنیا و جشنواره های مهم کشوری شرکت و عناوین مختلف و مهمی را کسب کند.
گروه هیرون علاوه بر اجرا و معرفی فرهنگ و آداب مردم جنوب به نوآوری بر پایه سنت و نگارش مقالات تحلیلی در حوزه موسیقی به ویژه موسیقی فولکلور پرداخته است.
اعضای گروه هیرون در طول سالیان فعالیت خود موفق به کسب مقام های برتر در بخش تک نوازی و گروهی از جشنواره های موسیقی معتبر داخلی نظیر جشنواره بین المللی موسیقی فجر، جشنواره موسیقی نواحی ایران، جشنواره موسیقی دفاع مقدس، جشنواره تولیدات صداوسیمای جمهوری اسلامی، جشنواره موسیقی دانشجویی و جشنواره شهدای ارتش شده‌اند.
از دیگر افتخارات این گروه می‌توان به کسب مقام تک نوازی برتر و دریافت دیپلم افتخار در ساز نی انبان توسط نوذر سعادت پور در جشنواره های کشوری شهدای ارتش و دفاع مقدس در دو دوره مختلف و همچنین حضور خواننده خود در یازده دوره جشنواره بین المللی موسیقی فجر یعنی از اولین دوره تا یازدهمین دوره و کسب دو مقام برتر خوانندگی در این جشنواره توسط استاد غلامرضا وزان اشاره نکرد.
«نوذر سعادت‌پور» (نی‌انبان و سرپرست گروه)، «وزان» (خواننده)، «تِینو» (خواننده)، «نیما تنگسیری» (ضرب تمپو)، «مهدی احمدی» (تمپو کونگا)، «محمود بردک نیا» (دُم دُم)، «فرشید چهره آزاد» (دمام)، «فرشاد چهره آزاد» (ادوات افکتی)، «سعید ساحلی را» (کاخُن و دمام)، «حسین کاوه خو» (عود)و شیلا زمان پور، هانیه شهمرادی، مریم برزگر (کرال) اعضای گروه موسیقی «هیرون» را تشکیل می‌دهند.
فراهنگ ** 9012 ** خبرنگار: زهرا امیری * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید