مدیرکل دفتر موسیقی درگذشت استاد نادر گلچین را تسلیت گفتبه گزارش ایرنا از روابط عمومی دفتر موسیقی، در متن پیام فرزاد طالبی که روز شنبه انتشار یافته، آمده است: در ایام عزای حسینی(ع)؛ جامعه هنری کشور، به سوگ یکی از پیشکسوتان موسیقی این سرزمین، «استاد نادر گلچین» نشست.
«اینجانب درگذشت این هنرمند مردمی را به بازماندگان گرامی و خیل علاقه مندانش تسلیت گفته و رحمت و رضوان واسعه الهی را برای روح شریفش، مسئلت می نمایم.»
استاد نادر گلچین خواننده موسیقی سنتی روز گذشته(جمعه) به علت بیماری ریوی در 81 سالگی درگذشت.
وی در سال 1315 در شهر رشت متولد شد و پس از آمدن به تهران در سال 1339 با اداره هنرهای زیبا و وزارت فرهنگ و هنر همکاری کرد و از سال 1350 تا 1362 در رادیو ایران فعالیت داشت.
گلچین از جمله خوانندگان صاحب سبک بود که بیشتر آثار او به سال‌های پیش از انقلاب بازمی‌گردد.
از آثار او می‌توان به تصنیف مرغ سحر، ناوک مژگان، قصه شهر عشق، مسبب، من دیگه بچه نمیشم و آلبوم‌های گریز، نفس باد صبا، زلف بنفشه یاد کرد.
وی در طول فعالیت‌های هنری خود، بیش از 300 آواز و آهنگ اجرا کرد و در کنار کار خوانندگی، مدیر مسئول یک شرکت تکثیر نوار مجاز موسیقی نیز بود.
گلچین صدایی خاص با سوزی پنهانی و نیز پخته و پرورده داشت که با ساختار ارکستری هماهنگی زیادی دارد.
صدای او همچنین از تحریرهای شمرده و پخته آوازی برخوردار بود و استاد گلچین سعی می‌کرد که محدوده صدایش را بشناسد و در همان محدوده از تمامی ظرفیت‌های صدایی خود بهره ببرد.
فراهنگ ** انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید