عشق واقعی را در ازدواج بیابیدجلیل کاظمی پور چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چنانچه ازدواج صرفا بر مبنای اشتباهاتی مثل نداشتن شناخت کافی، ازدواج به امید تغییر، انتخاب هیجانی و عاطفی، انتخاب از روی ظواهر، احساس تنهایی و جبران عاطفی باشد، زندگی را با چالش‌های جدی مواجه خواهد کرد که آثار آن را می‌توانیم در پدیده شوم طلاق که متاسفانه در سال‌های اخیر رو به افزایش است، مشاهده کرد.
وی گفت: با پیشرفت علم و تکنولوژی در عصر حاضر، نگرش‌ها و باورهای انسان‌ دستخوش تغییرات زیادی شده و یکی از آن تغییرات، تغییر در نحوه ازدواج و سبک زندگی است.
وی رسیدن به بلوغ در ابعاد مختلف را لازمه ازدواج می داند و معتقد است: برای ازدواج، رسیدن به بلوغ‌های عقلی یا فکری، بلوغ عاطفی یا هیجانی، بلوغ اجتماعی، بلوغ شخصیتی، بلوغ مالی و بلوغ معنوی لازم است.
به گفته وی این بلوغ‌ها که منجر به شخصیت رشد یافته ‌می شود تقریبا از سن 25 سالگی به بعد به حد مطلوب و نرمال خود می رسند.
کاظمی پور در ادامه گفت: البته ممکن است در برخی موارد ازدواج‌های موفق زیر 25 سال هم مشاهده شود ولی پیشنهاد ما این است که در سنین پایین و قبل از ازدواج، دختر و پسر هدف و تمرکز خود را صرف کسب تحصیل، مهارت‌های زندگی، اشتغال و این گونه امورکنند تا در زندگی بتوانند با آگاهی و دانشی که کسب کرده‌‌اند، چالش‌های پیش رو را مدیریت و مرتفع سازند.
این روانشناس بردسیری در تشریح بلوغ عقلی و فکری گفت: توانایی تجزیه و تحلیل رویدادهای زندگی و در نهایت تصمیم گیری صحیح، حل چالش‌های پیش‌رو با تکنیک حل مساله، داشتن باورهای معقول و منطقی، استقلال فکری، انتخاب هدف صحیح و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن در مجموع بلوغ فکری را تشکیل می دهند.
وی افزود: بلوغ عاطفی و هیجانی عبارت از شناسایی، کنترل و مدیریت صحیح هیجانات مثبت و منفی مانند: ترس، خشم، غم، تنفر، شادی، تعجب و سایر احساسات است و فرد در هنگام ازدواج باید به این توانایی رسیده باشد.
این روانشناس بالینی در توضیح بلوغ اجتماعی گفت: توانایی تعامل و برقراری ارتباط صحیح با دیگران و جامعه، توانایی پذیرش مسئولیت در قبال خود و دیگران، کسب هویت اجتماعی و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی از موارد مهم بلوغ اجتماعی هستند.
به گفته این روانشناس افراد برخوردار از بلوغ اجتماعی، فعالیت‌ها و نقش‌های اجتماعی خود را در حد متعارف بروز می‌دهند و با جامعه و هنجارهای اجتماعی احساس پیوند و اتصال برقرار می کنند.
وی رسیدن به سطحی از شخصیت سالم، رشد یافته و پایدار را بلوغ شخصیتی دانست و در ادامه گفت: بلوغ شخصیتی وقتی حاصل می‌شود که شخص بتواند مستقلاً تصمیم بگیرد و عمل نماید و بتواند اراده‌اش را اعمال کند و متکی به خود باشد.
وی معتقد است: افرادی که اختلالات شخصیت مرزی، بدبین، ضداجتماعی، خودشیفته، وسواسی، وابسته، اجتنابی یا تیپ‌های شخصیتی خودکم بینی، تایید طلب، کمال گرا، توجه طلبی، مهرطلب و … دارند مناسب ازدواج نیستند.
وی توصیه کرد: قبل از ازدواج باید تیپ شخصیتی خود و طرف مقابلتان را بشناسید.
کاظمی پور بلوغ مالی را رسیدن به یک سطح ثابت از درآمد، رفاه مالی و اقتصادی و توانایی مدیریت هزینه‌ها برشمرد و گفت: امروزه بلوغ مالی لازمه تشکیل خانواده است و با داشتن عقاید احساسی نمی توان زندگی موفقی داشت.
وی در تعریف بلوغ معنوی تشریح کرد: معنویت به معنای جستجوی معنا و هدف است که انسان‌ها را به سوی خداوند سوق می‌دهند. مذهب و معنویت مجموعه‌ای را ارایه می‌دهد که از راه آن‌ها، انسان می‌تواند معنا و مفهوم زندگی خود را درک کند. افراد معنوی و متدین در جامعه مدرن امروزی، نسبت به سایر افراد سالم‌ترند، زیرا آنان رفتار سالمی را در پیش می‌گیرند.
وی در ادامه گفت: دختر و پسر برای ازدواج باید به یک بلوغ و هویت معنوی دست یافته و دیدگاه مشابهی از نظر باورهای معنوی و دینی داشته باشند، ابهامات مسائل معنوی و دینی باید قبل از ازدواج برطرف شود. معنویت دارای ابعادی مانند خلوص، ازخودگذشتگی، ریاضت، مهارنفس، نیکوکاری و خیرخواهی، افکار مثبت، سخت رویی است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: اگر بتوانیم جامعه را آگاهی ببخشیم و به خانواده ها و جوانان در آستانه ازدواج مسیر درست را نشان بدهیم، می توان امیدوار بود که برای کاهش ناهنجاریهای اجتماعی و جلوگیری از فروپاشی خانواده و کاهش ازدواج های ناموفق و طلاق قدم درستی برداشته ایم.
خبرنگار: زهرا بیرمی نیا ** انتشار: بهنام احمدی*
/ 5054/7421انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید