«عشق، عقل، آدمی» نخستین اپرا به معنای واقعی در ایران استبه گزارش خبرنگار ایرنا پرواز همای روز دوشنبه در نشست خبری اپرای «عشق، عقل، آدمی» با حضور امیر دژاکام به عنوان کارگردان اپرا برگزار شد با بیان اینکه این اجرا نخستین اپرای ایرانی موزیکال است که به صحنه می رود تصریح کرد: تاکنون اجراهایی با عنوان اپرا داشته ایم که یا بخشی از آن به این شیوه بوده یا شکل های نمایش به آن وارد شده است.
وی افزود: اپرا از قواعدی تشکیل می شود و «عشق، عقل، آدمی» اپرایی است که بر اساس قواعد شکل گرفت و تمامی نکات لازم یک اجرای اپرا در آن رعایت شده است.
به گفته وی اپرا را کسی که در این زمینه آموزش دیده و با تجربه باشد باید انجام دهد البته پیش از این بزرگان و اساتیدی این کار را انجام داده اند اما به شکل اصلی اپرا نرسیدند.
وی با بیان اینکه برای اجرای اپرا محدودیت هایی هست اما نباید باعث کنار گذاشتن این هنر شود خاطر نشان کرد: اگر محدودیت ها به درستی کنترل و مدیریت شود می توانیم به بهترین شکل آن را به اجرا برسانیم.
همای با تاکید بر اینکه صدای زن از مهمترین محدودیت های یک اجرای اپرا است اظهار کرد: با احترام به گذاشتن به قوانین کشور و ایجاد خلاقیت می توان یک اپرای کامل را در ایران به صحنه برد.
وی با بیان اینکه طراحی این پروژه را نیز برعهده دارم تصریح کرد: از موسیقی های ایرانی از جمله لری، کردی، آذری نیز استفاده شده است و سازهای ایرانی را نیز به اپرا اضافه کرده ام.
این موسیقی دان با بیان اینکه در تاریخ ایران اپرا وجود داشته است اما نتوانسته ایم از آن بهره بگیریم خاطر نشان کرد: در صورت همراهی هنر با مذهب می توانستیم هنر را به کمال برسانیم اما این مهم اتفاق نیافتاده است.
وی افزود: در اروپا هنرمندان مختلف با همراهی کلیسا توانستند به رشد و کمال هنر برسند اما در طول تاریخ موضع هنرمندان ایرانی به این شکل نبوده و به همین دلیل اثر منفی بر هنر ایران گذاشته اند.
همای با بیان اینکه اپرای «عشق، عقل، آدمی» ترکیب هنرهای نمایشی، موسیقی و ادبیات و بر اساس زندگی تمام آدم ها است تاکید کرد: در این اجرا جنگ عقل و عشق از بدو تولد تا پایان عمر آدمی به صحنه برده می شود.
وی افزود: یک آدم با جنگ سه عقل و سه عشق زندگی را ادامه می یابد که این عقل ها یکی پند دهنده، دیگری شکست خورده در عشق و سومی بی اعتقاد به عشق است.
وی با بیان اینکه سه عشق زمینی، آسمانی و عشق مادر نیز در این اپرا آدم را به سوی خود می کشند تاکید کرد: آدم در پایان عشق را با گذر از غرور، عقل، ایمان، ثروت و جان انتخاب می کند و حلاج وار به عشق آسمانی خود می رسد.
اپرای «عشق، عقل، آدمی» از 16 تا پایان شهریور ماه به کارگردانی امیر دژاکام در فضای باز مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران اجرا می شود.
فراهنگ ** 7561 **11823 خبرنگار: سارا کریمیان** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید