دولت تدبیر و امید با توسعه فضای مجازی به عرصه هنر کمک کرده استبابک قهرمانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه موسیقی ایرنا افزود: اکنون با استفاده از این فضا می توان از اپلیکشین های اشتراک گذاری و استفاده از موسیقی مجاز داخل کشور بیشتر و راحت تر استفاده کرد و این به نوعی حمایت از هنرمندان است.
وی اظهار داشت: پیش از این هنرمند در سال 90 – 89 بطور قطع پس از یکی دو ماه انتشار اثر خود با مشکلات عدیده مواجه می شد، به عنوان مثال وقتی من کتابی چاپ کرده ام با مشکلات بسیاری برای تجدید آن مواجه می شدم اما اکنون دیگر اینگونه نیست وقتی کتابی را چاپ می کنیم و نسخه الکترونیکی آن را روی اپلیکیشن خود قرار می دهیم، این اثر به دست همه در سراسر جهان می رسد و دیگر نیازی برای دریافت مجوز یک هزار نسخه ای نیست.
قهرمانی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از این برای هزار نسخه مجوز می داد و گاهی برای تمدید آن دیگر مجور نمی داد و شما یک کتاب کمیاب داشتید که نمی شد به دست مخاطب رساند و از منافع آن نیز بهره مند نمی شدید چون پشت جلد کتاب، تنها 10 درصد به نویسنده تعلق می گرفت.
این پژوهشگر حوزه فرهنگ و هنر ادامه داد: اکنون با توسعه فناوری، اپلیکیشن های حوزه موسیقی به این سمت حرکت می کنند، محدودیت هایی را که گاهی ناشی از رفتارهای سلیقه ای دیکته می شد، دیگر قابل اعمال نیست.
وی توضیح داد: در واقع این فضا به قدری باز است و به محض اینکه اثر هنری مجوز می گیرد، وارد تلفن همراه میلیون ها مشترک می شود.
قهرمانی گفت: سیاست وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات اکنون افزایش سرعت اینترنت و کاهش هزینه آن است، در واقع سرعت اینترنت افزایش، هزینه کاهش و محتوای درست تولید می کنیم و این دو را درنقطه ای به هم می رسانیم، که تجمیع آنها در چنین شرایطی اپلیکیشن هایی همچون تپ سانگ که بزرگترین بانک آنلاین موسیقی کشور است، تولید می شود.

** بزرگترین بانک آنلاین موسیقی کشور
ظهر امروز در مراسمی بزرگترین بانک آنلاین موسیقی کشور با هدف ارائه محتوای موسیقی با رعایت قانون کپی رایت و حقوق صاحب اثر با عنوان «تپ سانگ» رونمایی شد.
این اپلیکیشن، پایلوت استفاده از موسیقی و نه دانلود آن است، در واقع یک بانک موسیقی است که در حال حاضر در بستر اپراتور ایرانسل فعال است و قرار است به زودی مشترکان همراه اول نیز قادر به استفاده از آن باشند.
روش کار بدین گونه است که کاربر با اتصال به اینترنت می تواند از تمام موسیقی های مجاز کشور با کیفیت بالا استفاده کند و حتی قادر به دسته بندی و پوشه سازی برای خود است.
امیرعباس ستایشگر پژوهشگر موسیقی و عضو هیات مدیره مجموعه صنفی آثار شنیداری در این مراسم گفت: امروز دیگر لوح فشرده (سی دی) جای خود را به فروش فضای می دهد و در این شرایط دغدغه ناشر اثر، صحیح دیده شدن محتوایی است که تولید می کند.
وی تاکید کرد: آنچه ما را موفق می کند این است که نگاه مصادره ای و مزایده ای را از عرصه موسیقی برداریم، تا مردم دسترسی بهتری به آثار داشته باشند.

** دانلود غیر قانونی را نمی توان به طورکامل از بین برد
عضو هیات مدیره مجموعه صنفی آثار شنیداری ادامه داد: نمی توانیم فضای غیرقانونی دانلود را از بین ببریم، می توانیم آن را کاهش دهیم اما نمی توانیم به صفر برسانیم، آنچه ما را نجات می دهد فرهنگسازی دانلود قانونی است تا کاربر خود اقدام به چنین کاری نکند.
وی تصریح کرد: اطلاع رسانی و فرهنگسازی در این زمینه باید هم از سوی ناشران و هم بخش هایی که آثار موسیقی را ارائه می کنند، انجام شود.
فراهنگ ** 9012 ** خبرنگار: زهرا امیری * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید