آغازجشنواره منطقه‌ای کهن‌آواهای تنبور در دالاهوبه گزارش خبرنگار ایرنا؛ در این جشنواره که روزهای 20 و 21 شهریور و در 2 بخش تک نوازی و گروهی برگزار می شود، هنرمندانی از تهران، کرج، همدان، لرستان و شهرستان های استان کرمانشاه با هم به رقابت می پردازند.
براساس اعلام دبیرخانه جشنواره در روز اول و در نوبت صبح اجرای تکنوازی رده های سنی ب و ج و در نوبت عصر نیز اجرای گروه های سیمرغ، سرانه، دالاو، مهرگان، آلابرز، عشاق و خاموش برگزار می شود.
در روز سه شنبه 21 شهریور نیز در نوبت صبح اجرای تکنوازی رده سنی الف و اجرای گروه های سی رود و تشار و در نوبت عصر نیز آئین اختتامیه و افتتاح خانه تنبور برگزار خواهد شد.
بنیانگذار خانه تنبور به خبرنگار ایرنا گفت که در این جشنواره هنرمندانی اعم از بانوان و آقایان حضور دارند و در هر بخش سه تا چهار نفری و چهار گروه به عنوان برتر شناخته می شوند.
علی اکبر مرادی اظهار کرد که آئین افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره در فضای رو باز برگزار می شود، اما اجراهای بخش جشنواره در سالنی به ظرفیت 200 نفر که در این روستا ساخته شده برگزار خواهد شد.
وی همچنین به افتتاح خانه تنبور در روستای بان زلان سفلی اشاره کرد و گفت: این خانه در روز سه شنبه و با حضور اساتید برجسته موسیقی کشور در مراسم اختتامیه جشنواره به صورت رسمی افتتاح می شود.
بنیانگذار خانه تنبور و از اساتید این ساز اصیل ایرانی در ادامه حفظ و نگهداری از ساز تنبور را از اهداف اصلی برگزاری جشنواره ذکر کرد و گفت: هدف ما استمرار برگزاری این جشنواره در سال های بعد است.
مرادی تاکید کرد که این جشنواره علاوه بر رقابت، کارگاهی آموزشی برای هنرمندان است که شیوه های درست تنبورنوازی نیز یادآوری می شود.
وی نواختن ساز و خواندن مقامات را یکی از اهداف این جشنواره دانست و گفت: تلاش ما نواختن شیوه های درست تنبورنوازی و خواندن مقامات در قالب برگزاری کلاس های آموزشی و برگزاری جشنواره ها است.
او قدمت ساز تنبور را بیش از هفت هزار سال دانست و گفت: تنبور قدیمی ترین سازی است که در دنیا نواخته شده و همه باید تلاش کنیم که حفظ شود.
روستای بان زلان سفلی با جمعیتی در حدود 200 تن از توابع بخش گهواره در حدود 100 کیلومتری غرب شهر کرمانشاه واقع شده است.
3033/8066 خبرنگار:فرزاد نویدی ** انتشار دهنده:علی مولویانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید